Destinasyon

Ülkemizin en eski sayfiye yerlerinden biri olan Erdek, bugün de doğayla baş başa, huzur dolu bir tatil isteyenlerin vazgeçemediği yerlerden biridir.

Balıkesir’e bağlı olan Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yer alıyor. Marmara denizine kıyısı olan şirin şehrimiz, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Tarihte Artake adıyla bilinen Erdek şehrinin geçmişi MÖ 5400’lü yıllara dek uzanıyor. Bölgede hüküm süren Sitler tarafından kurulan Erdek’in adını ünlü Sit hükümdarı Artake’den aldığı rivayet ediliyor. Kurulduğu günden bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan güzel şehrimiz bugün de koynunda büyüttüğü medeniyetlerden izler taşıyor.

Tarihi eserleri, tertemiz havası, eşsiz denizi, doğal plajları, enfes lezzetleri ile Erdek, misafirlerine unutulmaz bir tatil vadediyor.

Erdek

Kapıdağ Yarımadası

Erdek’in de içinde bulunduğu Kapıdağ Yarımadası, bir kıstakla anakaraya bağlanan, Marmara Denizi içerisinde bir kara parçasıdır. Yüzölçümü yaklaşık 300 kilometrekare olan Kapıdağ yarımadasının eski çağlarda bir ada olduğu bilinmektedir.

Kuzey ve batı bölgelerinde yüksekliği 700-800 metreyi bulan dağlarla çevrili olan bölge, sık ormanlarıyla dikkat çeker. Toplam yüzölçümünün yaklaşık %70’ini ormanların oluşturduğu Kapıdağ yarımadasının havası her zaman temizdir. Bölge, hayvan ve bitki çeşitliliği yönünden de bir hayli zengindir.

Kapıdağ yarımadası turu 95 kilometrelik bir alanda gerçekleşir. Kapıdağ yarımadasını ister kıyı şeridini isterseniz yarımadanın oldukça virajlı ama muhteşem manzaralı dağ yolunu kullanarak keşfedebilirsiniz. Kıyı kesiminde göreceğiniz irili ufaklı pek çok koyda mola verebilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Benzer şekilde dağ tarafında da temiz hava ve doğal güzelliklerle baş başa kalabilirsiniz.

Temiz havası, yemyeşil bitki örtüsü, mavinin her tonuna sahip denizi, muhteşem koyları, şirin balıkçı köyleri ve tarihi yerleri ile Kapıdağ yarımadası ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Misya Yürüyüş Yolları

Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos antik kenti, Marmara Denizi’nin Kapıdağ Yarımadası’nın güney kesiminde Düzler mevkiinde bulunan, Bandırma ve Erdek körfezleri arasında yer alan, en eski ve görkemli İyon şehirlerinden biridir. Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Hadrian Tapınağı’na da ev sahipliği yapan bu antik kentte kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Kyzikos Antik Kenti zaman içerisinde çeşitli nedenlerle tahribata uğrasa da kentin görkemli yapılarının ve uygarlık birikimlerinin izleri toprak derinliğinde hala varlığını korumaktadır.

Bugün ‘Belkıs’ ve ‘Balkız’ adlarıyla anılan ve günümüzde Erdek’e sadece 10-12 km uzaklıkta olan Kyzikos Antik Kenti’nde ilk ikamet edenlerin Dolionlar oldukları ve şehrin kurucusunun da Kral Kyzikos olduğu biliniyor. Sonraki dönemde İyonya’nın önemli kentlerindfen biri olarak varlığını sürdüren şehir çağlar boyunca bir bilim ve sanat merkezi olarak varlığını sürdürmeyi başarmıştır.

Kyzikos ve Erdek, özellikle M.Ö. 334-30 yılları arasında Helenistik Çağ’da ve yine Roma zamanında, sanatta ve mimaride özellikle de heykel alanında çok ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Kapıdağ’da çıkarılan renkli mermerleri büyük ustalıkla işleyen Kyzikoslu heykeltıraşların, o dönemde yaşamış olan birçok kral ve imparatora saraylar, saray süslemeleri, tapınaklar ve su kemerleri yaptıkları biliniyor.

Kyzikos antik kenti ve Hadrianus tapınağı, Bandırma’dan Erdek’e gelirken Düzler Mahallesinde bulunmaktadır. Düzler Mahallesinin sağ tarafındaki zeytin bahçelerinin olduğu geniş sit alanında Kyzikos antik kenti ve Hadrianus tapınagı  kalıntıları bulunmaktadır.

Kazı çalışmalarıyla küçük bir bölümü ortaya çıkarılabilen bu görkemli şehrin tamamını ortaya çıkarabilmek için çalışmalar devam etmektedir.

Antik Şehir

Hadrian Tapınağı

Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Hadrian Tapınağı, Kyzikos Antik Kenti’nde şimdiye kadar tespit edilmiş dört tapınağın en büyüğü ve en önemlisidir.

Kyzikos Antik Kenti’nin batısında bulunan Hadrian Tapınağı, günümüzde  Bandırma-Erdek yolunun Düzler Mevkii’nde, karayolundan yaklaşık 300 metre içeride yer almaktadır.

Tapınağın yapımına büyük Tanrı Zeus adına başlandığı ancak bitirilemediği bilinmektedir. MS 120’li yıllarda meydana gelen bir depremden sonra kenti ziyaret eden İmparator Hadrian, tapınağın inşasına devam edilmesini emreder. Tapınağın tamamlanması ise Antoninler Dönemi’nde (MS 138-197) gerçekleşir. Ancak MS 150-155 yılları arasındaki yeni bir depremde tapınakta büyük bir yıkım olur ve MS 167 yılında yeniden onarılır.

Varlığını MS 6. yüzyıla dek tüm görkemiyle koruyan Hadrian Tapınağı bu tarihten sonra kaderine terk edilir. Günümüzde yapılan çalışmalarla bu etkileyici yapının yeniden gün yüzüne çıkarılması hedeflenmektedir.

Antik Şehir

Kirazlı Manastırı

Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarının en önemlilerinden biri olan Kirazlı Manastırı, günümüzde Yukarıyapıcı ile Ballıpınar köyleri arasında yer alır.

Duvar tekniğine göre 19. yüzyılda inşa edildiği belirlenen manastır Rumlar tarafından uzun süre dini merkez olarak kullanıldı. Manastır, Havari Lukas’ın eseri olduğuna ve mucizeler yarattığına inanılan Panagia Faneromeni (Faneromeni Meryem’i) ikonasından medet uman binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyordu. Günümüzde bu ünlü ikona İstanbul’da Fener Rum Patrikliğinin katedralinde sergilenmektedir.

1922 yılında terk edilen manastır ağaçların arasında gizlenmiştir, iyice yaklaşmadan kendini göstermez. 1895 yılında inşa edilmiş 99 odalı görkemli binasından geriye yüksek duvarlarla, büyük oranda yıkılmış bir kilisenin kalıntısı ulaşmıştır.

Kirazlı Manastırı çevresindeki doğal güzellik, hemen yanından akan suyun ve doğanın eşsiz sesleriyle birleşince, manastıra özgü bir şarkı çalıyormuş hissi uyandırır. Özellikle sonbahar ve ilkbaharda görülmemiş rengârenk çiçeklerin süslediği manastır ve çevresini mutlaka görmelisiniz. Belki de insanların yüzlerce yıldır orada ibadet etmelerinden kaynaklı olarak, bölgeyi gezerken huzur dolduğunuzu hissedeceksiniz.

Halk Plajı

Erdek Plajları

Kapıdağ yarımadası ve Erdek, plaj yönünden de oldukça zengin bir bölgedir. Özellikle sahil yoluna eşlik eden, doğal koylardaki plajlarda denize girmek oldukça keyiflidir.

Yeşille mavinin buluştuğu Erdek plajlarının en popülerlerinden birkaç tanesi şöyle sıralanabilir:

Plajlar

Ocaklar Halk Plajı - Narlı Plajı - Çuğra Plajı

Ocaklar Halk Plajı 1,8 km sahil şeridi uzunluğuyla Kapıdağ yarımadası plajlarının en büyükleri arasında yer alan Ocaklar Halk Plajı, bölgenin en popüler plajlardan biridir.

Geniş kumsalın sığ ve sakin denizle buluştuğu plajda deniz bisikleti, muz, jetski gibi aktiviteler de yapılıyor.

Narlı Plajı Kalabalıklardan uzak, sessiz ve sakin bir plaj arıyorsanız Narlı tam size göre. Paşalimanı Adası manzarasına sahip plajda gün batımı da bir başka oluyor.

Çuğra Plajı Erdek’in en meşhur ve kalabalık plajlarından biri olan Çuğra Plajı, eğlence ve aktivite arayanlara hitap ediyor. Bölgede çok sayıda kafe, pansiyon ve otel de bulunuyor.

Çuğra Plajı, ince, sarı kumu ve tertemiz deniziyle her yıl binlerce misafir ağırlıyor.

Halk Plajı

Küçükova Koyu - Büyükova Koyu

Küçükova Koyu İlhanköy ile Doğanlar arasında kalan Küçükova Koyu, hiç tesis olmadığı için temiz, sessiz ve sakin kalmayı başarmış bir bölge.

Yeşil ile mavinin buluştuğu bu şirin koy özellikle çadır kampı meraklılarının gözdesi konumunda.

Büyükova Koyu Küçükova Koyu’nun az ilerisinde yer alan Büyükova Koyu, Kapıdağ yarımadasında yüzmek için ideal plajlardan.

Büyükova Koyu’nun denizi de plajı da temiz, suyu berrak, su altı rahatlıkla görülebiliyor. Denizde çakıl taşı pek yok, genelde kum bir alanda yüzülüyor. Büyükova bölgesinde misafirlerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri işletmeler de bulunuyor.

Plajlar

Misya Yürüyüş Yolları Erdek Parkuru

Balıkesir’de doğa turizminin geliştirilmesi amacıyla Edremit, Erdek, Dursunbey, Gömeç, İvrindi, Kepsut, Sındırgı ve Susurluk ilçelerinde oluşturulan ve “Misya Yürüyüş Yolları” olaak adlandırılan toplam 22 yürüyüş rotasından biriolan Erdek parkuru, doğa tutkunlarına unutamayacakları bir deneyim vadediyor.

Kyzikos Antik Kenti’ndeki hadiran Tapınağı’ndan başlayan ve amfi tiyatrodan geçerek Tatlı Su köyünde son bulan parkurun toplam uzunluğu 11 km’dir. Doğal güzellikler ve tarihi mekanlarla süslü parkur köy yolları ve patikalardan oluşur. Zorluk düzeyi düşük, keyifli bir yürüyüş rotasıdır.

YÜrüyüş

Kyzikos Ultra Maratonu

Erdek, bir süredir çok önemli uluslararası bir organizasyona da ev sahipliği yapıyor. Pınar Otel ana sponsorluğunda ve Bandırma Dağcılık Doğa Sporları İhtisas Kulübü (BANDAK) öncülüğünde düzenlenen Kyzikos Ultra ile Erdek, her yıl 1 Temmuz – 30 Eylül tarihleri arasında büyük bir heyecana sahne oluyor.

Farklı mesafe ve zorluk derecelerine sahip maraton koşularından oluşan Kyzikos Ultra, Seyitgazi Koşusu, Apostol Patika Koşusu, Kirazlı Manastırı Ultra ve Kyzikos Ultra gibi yarışlardan oluşuyor.

Pınar Otel olarak ana sponsoru olmaktan gurur duyduğumuz bu önemli etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için www.kyzikosultra.com adresini ziyaret edebilirsiniz.