Erdek

Erdek, Kapıdağ yarım adasının güney-batı kıyısında, kuzey rüzgarlarına kapalı emin bir liman olan küçük ve şirin bir tatil yöresidir Erdek. Yörenin Güneydoğusunda 350m genişliğinde ve 25 metre yüksekliğinde boyunla Kapıdağı’na bağlı bulunan Seyit Gazi Tepesi, 103 m yüksekliğindeki konik tepe ve bunun 800n güney-batısında, en yüksek noktası ancak 45 metreye erişen tamamen taşlık ve ağaçsız Tavşan Adası, kasabanın karşısında kıyıdan 250m uzakta küçük ve kayalık Zeytin Adası vardır.

GEZİLECEK YERLER

KİRAZLI MANASTIRI – PANAGIA THEOTOKOS PHANAROMENİ
Kyzikos’un 100m sağındaki Düzler Köyü girişinden ilerleyerek Yukarı yapıcı Köyünden sağa dönülüp yaklaşık 10 km ilerledikten sonra Manastır Mevkiine gelinir.

KYZIKOS- ERDEK
Erdek ilçesine 9km uzaklıkta bugün kısmen ayakta bulunan kyzikos, Kapıdağ yarım adasının Anadolu sahiline birleştiği noktada Dolionlar tarafından kurulmuş olan şehir, ilk kralları olan kyzikos adını almıştır.

BANDIRMA ARKEOLOJİ MÜZESİ

online casino
Kyzikos antik kenti ve Daskyleion ören yeri buluntularının sergilenmesi amacıyla Bandırma Müze Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından kurulan ve Kültür Bakanlığı’na devredilerek yeniden inşa edilen müzede iki teşhir salonu, bir laboratuar, kütüphane ve konferans salonu bulunmaktadır. Daskyleion’a özgü Anadolu Pers sanatının özelliklerini taşıyan antemionlu ve frig yazıtlı mezar stelleri, kazılarda çıkarılan Pers etkili pişmiş toprak kaplar ile Kyzikos antik kendinden ve civardan elde edilen mezar stelleri sergilenmektedir.

HADRİYANUS TAPINAĞI

rawmedcol.com
Kapıdağı Yarımadası’ndaki Hadriyanus Tapınağı Atina’daki Zeus Tapınağı’ndan daha ihtişamlı bir yapı. Sadece büyüklüğü açısından değil, aynı zamanda işçiliğiyle de daha üstün özelliklere sahip. Örneğin, diğer örneklerinde tapınağın çatısını taşıyan sütunlar parça blokların üst üste eklenmesiyle oluşurken Hadrianus Tapınağı’nda sütunlar yekpare mermerden. Üstelik bir de Zeus tapınağından 5 m daha uzun. Yine Kyzkos’un bir parçası olarak inşa edilen antik tiyatro da boyutlarıyla Roma’daki Kollezyumla karşılaştırılabilecek bir yapı.

Hadriyanus Tapınağı’nın temel kalıntısı ve altındaki dehlizler yerinde duruyor ve hala gezilebiliyor. Yer yer, çok kaliteli bir işçiliğin olduğu sütun başlarının parçalarını oraya buraya serpilmiş olarak bulabiliyorsunuz. Tiyatronun görkemli giriş kapısının sağ kanadı hala ayakta. Zeytinliklerin içinde bir akar su yatağının üzerine konan ve su dövüşlerinin sergilendiği yapının sahnesinde bugün dev çınarlar gösteri icra ediyor. Tiyatronun toprak altında kalmış basamaklarını işgal etmiş seyircileri de kozmopolit ve kalabalık bir bitki topluluğu olmuş bir tapınaktır.